wtorek, 3 października 2017

VI FKK Call For Papers (PL) – „Z Kanadą przez wieki. 150-lecie Kanady"VI Festiwal Kultury Kanadyjskiej

Kanada przez wieki. 150 lecie Kanady

Koło Naukowe Amerykanistyki UJ

Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJSzanowni Państwo,

W imieniu Komitetu Organizacyjnego serdecznie zapraszamy na VI edycję Festiwalu Kultury Kanadyjskiej, organizowanej przez Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ . Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2017r w Krakowie będzie poświęcona 150-leciu utworzenia Dominium Kanady.

Kanada jest krajem z relatywnie krótką, ale ciekawą historią. Kraj ten zbudowano na ziemiach zamieszkałych przez Ludność Rodzimą Ameryki Północnej. Pierwszą kolonię utworzyli i rozbudowali Francuzi. Przez wiele lat rywalizowali oni i toczyli wojny z Anglikami oraz ich kolonistami. W połowie XVIII w. Nowa Francja została ostatecznie podbita przez Brytyjczyków, którzy na nowo zdobytych terenach utworzyli kilka kolonii. Rozwijały się one w oparciu o Wielką Brytanię i w atmosferze zagrożenia ze strony powstałych na południu od nich Stanów Zjednoczonych. Wspólnota i tożsamość mieszkańców Brytyjskiej Ameryki Północnej a także kolejnych fal osiedlających się tam imigrantów, kształtowała się stopniowo, splatając polityczne wpływy Korony Brytyjskiej oraz szybko rozbudowywane relacje ekonomiczne ze Stanami Zjednoczonymi. Dokonane w roku 1867 połączenie trzech z istniejących w Ameryce Północnej brytyjskich kolonii, które utworzyły Dominium Kanady, jest uważane za początek kanadyjskiej państwowości.

Dominium stopniowo powiększało swoje terytorium i uniezależniając się od metropolii, akcentowało odrębność od sąsiada z południa. Specyfikę Kraju Klonowego Liścia symbolizują dziś zarówno rozlegle przestrzenie, wspaniałe lasy, dzika przyroda, dwujęzyczność i polityka wielokulturowości, jak i syrop klonowy oraz fascynacja hokejem. Specjaliści cenią kanadyjskie filmy i literaturę, a podróżnicy z pasją opowiadają o kanadyjskich miastach, parkach narodowych, dwóch milionach jezior i najsłynniejszym wodospadzie na świecie. W trakcie VI Festiwalu Kultury Kanadyjskiej będziemy się starali przedstawić kanadyjską specyfikę i pokazać przykłady wyjątkowości Kanady w różnych sferach i na różnych poziomach. Interesować nas też będzie kanadyjska mozaika etniczna i wkład jaki wnoszą do niej poszczególne grupy etniczne, wśród nich również te wywodzące się z ziem polskich. Zapraszamy do zgłaszania referatów przedstawiających osiągnięcia i unikalność Kanady w różnych aspektach: niepowtarzalne procesy kształtujące dzieje tego kraju i jego system polityczny, a także szeroko rozumianą kulturę. Jesteśmy również ciekawi kanadyjskiej perspektywy i oceny problemów Ameryki oraz świata.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się z nami swoją wiedzą o Kraju Klonowego Liścia: historyków, politologów, literaturoznawców, kulturoznawców, specjalistów od migracji i relacji etnicznych a także osoby, które mieszkały w Kanadzie lub podróżowały po tym kraju i mogą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i wspomnieniami.


Planujemy wydanie drukiem najciekawszych referatów w publikacji zbiorowej zawierającej teksty również z dwóch poprzednich Festiwali Kultury Kanadyjskiej

Wszystkich zainteresowanych konferencją prosimy o przesłanie wypełnionego formularza dostępnego pod adresem:Opłata Konferencyjna wynosi 80 zł. Na zgłoszenia czekamy do 3 Listopada, 2017.  W razie jakichkolwiek pytań prosimy je kierować na adres email: festiwalkulturykanadyjskiej@gmail.com lub poprzez nasz fanpage: facebook.com/festiwalkulturykanadyjskiej.