wtorek, 23 sierpnia 2016

Call for papers - V FKK "Ikony i symbole Kanady"Studencko-doktorancka konferencja naukowa w ramach

V Festiwalu Kultury Kanadyjskiej

Ikony i symbole Kanady

Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

16-18 listopada 2016 roku

Podczas piątej edycji Festiwalu Kultury Kanadyjskiej, organizowanej przez Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ, pragniemy zwrócić uwagę na kanadyjskie ikony i symbole - nie tylko te rozpoznawalne na całym świecie, ale także i mniej popularne, lecz bliskie samym Kanadyjczykom. Tegoroczną studencko-doktorancką konferencję naukową, odbywającą się w ramach festiwalu, chcemy poświęcić dyskusji na temat najbardziej ikonicznych postaci Kanady i symboli kanadyjskich, a także skonfrontować różne spojrzenia i możliwości interpretacji takiego tematu.

Liść klonowy na kanadyjskiej fladze, skórki bobrowe związane z rozkwitem kolonii w jej początkach, Królowa Kanady, hokej jako sport narodowy czy kamienni inuksuit - to tylko niektóre symbole, które jako pierwsze przychodzą na myśl, gdy mowa o tym kraju. Nie sposób jednak definiować go wyłącznie przez pryzmat symboli; Kanada to przede wszystkim Kanadyjczycy, dlatego równie ważne jest w tym kontekście docenienie jej najbardziej ikonicznych postaci - zarówno  na przestrzeni historii, jak i obecnie. Zwracając uwagę choćby tylko na sferę literacką, muzyczną czy polityczną, odnajdziemy szereg postaci, które w oczach kanadyjskiego społeczeństwa urosły już do rangi ikon. Jeśli zaś przyjrzeć się głębiej, można bez wątpienia wskazać analogiczne przykłady symboli i ikon nie tylko w kontekście światowym czy ogólnokrajowym, ale również na szczeblu prowincji.

Temat kanadyjskich ikon i symboli więc jest niezwykle rozległy - w żadnym wypadku nie ogranicza się jednak wyłącznie do aspektu terytorialnego. Kanada jest bowiem krajem zróżnicowanym kulturowo - począwszy od ludności rdzennej, poprzez franko- i anglofonów, aż po imigrantów z całego świata. W przeciwieństwie do melting pot właściwego Stanom Zjednoczonym, ich północnego sąsiada charakteryzuje raczej koncepcja mozaiki kulturowej, a każda z przynależnych kultur posiada swoje własne symbole, odrębne od tych wspólnych dla całej Kanady. Dlatego też zapraszamy do przesyłania abstraktów prezentacji dotykających tegorocznej tematyki nie tylko w znaczeniu szerokim, ale również szczegółowym i poruszającym mniej oczywiste kwestie. Specyfika obranego motywu przewodniego pozwala na wybór zagadnień z najróżniejszych dziedzin - politycznych lub społecznych, artystycznych lub sportowych, historycznych lub współczesnych. Zachęcamy również do poszukiwania niekonwencjonalnych interpretacji tematu, co pomoże nam wspólnie zbudować ciekawy i wieloraki obraz Kanady.

Wszystkich zainteresowanych konferencją prosimy o przesyłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod adresem: https://goo.gl/forms/L0mXSbXbn6mOxZ9j1 w nieprzekraczalnym terminie do 31 października 2016 roku. Czekamy na prezentacje zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim. Z autorami przyjętych abstraktów skontaktujemy się najpóźniej do 2 listopada 2016. Planowana długość prezentacji nie może przekraczać 15 minut. Dla przyjętych osób przewidywana jest opłata konferencyjna w wysokości 80 PLN, którą należy uiścić do dnia 5 listopada 2016 roku włącznie. Udział w konferencji w charakterze słuchacza jest bezpłatny.

Zaznaczamy również, że po V FKK planowane jest wydanie recenzowanej i punktowanej publikacji pokonferencyjnej, o szczegółach której powiadomimy prelegentów biorących udział w naszym wydarzeniu.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących konferencji lub innych punktów programu IV Festiwalu Kultury Kanadyjskiej prosimy o kontakt pod adresem: festiwalkulturykanadyjskiej@gmail.com. Wszystkie informacje będą na bieżąco udostępniane i aktualizowane na stronie internetowej:

Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie